wtorek, 9 stycznia 2007

Brachypelma emilia


a może by tak pająk ?

Brachypelma emilia (White, 1856)

Synonimy
Mexican Redleg, Mexican true red leg

Występowanie
Ten naziemny ptasznik występuje w Meksyku i Panamie. Pająk ten może być ubarwiony od żółtego do jasno pomarańczowego z domieszką czarnego. Na karapaksie widać czarny trójkąt.
Samice żyją około 18 lat a samce do 5.

Wilgotność
Brachypelma emilia lubi bardziej wilgotne podłoże niż np. B. boehmei. Wilgotność powinna oscylować w granicach 67%-77%

Terrarium
Maluchy do 3-4 wylinki możemy trzymać w pudelku na mocz zapewniając jednocześnie wentylacje przez zrobienie dziurek w pokrywce pojemnika. Do wylinki 6 idealnym pojemnikiem będzie pudełko na sałatkę. Gdy pająk jest po 7,8 linieniu możemy przesadzić go do małego faunaboxu. Osobnika po 9 wylince powinniśmy przenieść do docelowego terrarium o wymiarach 25x25x20cm (dł./szer./wys.) z grubością substratu około 5cm. W terrarium przyda się mała miseczka z wodą dla ptasznika, gdyż zwiększy ona wilgotność powietrza a pająk sporadycznie będzie z niej pił. Do terrarium możemy również wstawić mały konar, który zapewni ptasznikowi schronienie.

Cechy szczególne
Naziemny, pięknie ubarwiony ptasznik, posiadający słaby jad. Idealny pająk dla początkujących terrarystów, gdyż jest spokojny i rzadko bywa agresywny. Wyczesuje włoski parzące, które mogą wywołać odczyn alergiczny. Brachypelma emilia rośnie bardzo wolno. Samiec dojrzewa po 3-4 latach samica po 5.

Żywienie
Młode osobniki możemy karmić wylęgiem świerszczy, przekrojonymi larwami mącznika lub larwami much. Dorosłym osobnikom możemy podawać świerszcze, karaczany, szarańcze tudzież drewnojady.

Rozpoznawanie płci
Samiec jest mniejszy od samicy. Posiada haczyki na goleniach przedniej pary nóg oraz narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach.

Rozmnażanie
Samicę należy nakarmić obficie przed kopulacją. Po 3-8 miesiącach samica składa kokon, gdzie może się znajdować ok. 200-800 jaj. Powinniśmy dopuszczać samice, które mają minimum 5-6 lat, gdyż młodsze pomimo kopulacji mogą nie złożyć kokonu.

Uwagi
Jad nie jest zbyt niebezpieczny dla człowieka. Oczywiście inaczej ma się sprawa, gdy ktoś jest alergikiem. Ptasznik ten wyczesuje włoski parzące. Brachypelma emilia jest chroniona Konwencją Waszyngtońską.

1 komentarz:

RONNI pisze...

buy ME, buy ME !!